Matchrapport: Gefle IF FF – Korsnäs IF FK

Av Klara Axlund
Publicerad 26 juni, 2018

Gefle spelade under söndagseftermiddagen lagets sista hemmamatch för vårsäsongen och efter en målrik andra halvlek slutade matchen 4–0.

Den första halvleken präglades av ett stort bollinnehav för hemmalaget men ett dåligt tempo gjorde att målchanserna blev få.

  • Vi hade ett bra grundspel men det stämde inte riktigt och bolltempot var för lågt, säger tränare Tomas Axlund.

I halvtid var det just tempot i matchen Gefle pratade om i omklädningsrummet och ville förbättra till den andra halvleken.

Snacket i halvtid gav resultat och Gefle gjorde 1–0 bara några minuter in i den andra halvleken när Mathilda Henriksson sköt in ledningsmålet. Lee Winroth blev inbytt och gjorde i sin sista hemmamatch i Gefletröjan 2–0 till Gefle. Hon visade därefter varför hon kommer att bli saknad när hon lämnar för college.

  • Det kändes bra. Det blir ju på något sätt ett fint avslut, att få göra mål. Sen är det ju alltid kul att göra mål såklart, sa Lee i en intervju med MittMedia efter matchen.

Elin Bälin utökade sedan till 3–0 och efter en tilltrasslad situation i straffområdet kunde mittbacken Kajsa Erihn göra 4–0 till Gefle. Hemmalaget hade även bud på mer, bland annat en frispark i ribban och ett skott i stolpen.

  • Det är framförallt bolltempot i den andra halvleken som gör att det lossnar för oss, avslutar Axlund.

Härnäst spelar Gefle DM-final mot Sandvikens IF imorgon onsdag 27 juni klockan 20:00 på Träffens IP, hoppas vi ses då!

Matchfakta:

Gefle IF FF – Korsnäs IF FK 4–0 (0–0)

  • Mathilda Henriksson 53´
  • Lee Winrtoh 66´
  • Elin Bälin 77´
  • Kajsa Erihn 79´

Startelva:

Tilda Keisu

Elin Björklund, Kajsa Erihn, Gabrielle Wågström, Lise- Lotte Ronnerfors

Wilma Gavlén, Ebba Gavlén, Elin Bälin, Mathilda Henriksson

Jessica Westrin, Lina Bälin

Ersättare: Jennifer Wiker, Clara Engstrand, Julia Planeskog, Ida Pettersson, Lee Winroth, Helin Ünal och Fanny Axlund

Damer Gefle IF

Huvudsponsorer